what we are doing

About project

The project addresses problems facing cultural heritage institutions, resulting from the lack of standardized procedures for the long-term protection and accessibility of audio content stored on media that can not be played by conventional technologies.

Solutions will be demonstrated on two types of historical media, focusing specifically on phonograph cylinder and on 25 cm standard gramophone records. As these are the oldest recording media, the sound recordings stored on them usually have a high historical and cultural value and original reproduction technology is often inaccessible.

Our main objective is to develop, test and implement appropriate procedures to address the complex issues of long-term protection and access to audio stored on historical physical media, in line with international standards and practice, and based on existing research in the field.

DETAILED INFORMATION

find out more about the inner workings of New Phonograph

WORKFLOW

so far we have succeeded

Project status

100 000 recordings

Selected collections of the National Museum and other collaborating institutions focusing on phonograph cylinders and standard gramophone records.

Catalogued 25%
Protected 3%
Digitised 2%
Accessible 2%
0
team members
0
partners
0
cups of coffee

recordings we have digitized

Recordings

Katalogové číslo nahrávkyMatriční čísloDatum

Kde domov muj

-726403. 01. 1901

První nahrávka písně Kde domov můj, pozdější hymny, zpívaná pěvcem Franzem Pacalem. Nahráno ve Vídni v roce 1901, vydal E. Berliners Gramophone.

Duet z opery Prodaná nevěsta

63622-A22220000

Hanna Foerstrova a Bohumil Pták zpívají dueto Vaška a Mařenky z opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany s doprovodem King’s Orchestra. Nahrávka vznikla roku 1912 v New Yorku.

Národní kalop

63302-A333335. 07. 1911

Moravská hymna v podání Kryl’s Bohemian Bandu. Nahrávka vznikla roku 1911 v Camdenu, New Jersey.

Show more

HAVE YOU FOUND OLD RECORDINGS AND DON’T KNOW HOW TO PROCEED?

 Write to us and we will gladly offer advice.

CONTACT US

get to know our team

Work team

Filip Šír
Filip Šír
National Museum
Zuzana Petrášková
Zuzana Petrášková
National Library of the Czech Republic
Martin Lhoták
Martin Lhoták
Library of the Academy of Sciences of the Czech Republic
Michal Lorenz
Michal Lorenz
Masaryk University
More team members

the most interesting of the current events

News

Facebook

4 days ago

Nový fonograf
✏️ 𝐙 𝐃𝐄𝐍𝐈́𝐂̌𝐊𝐔 𝐙𝐕𝐔𝐊𝐎𝐕𝐄́𝐇𝐎 𝐀𝐑𝐂𝐇𝐈𝐕𝐀́𝐑̌𝐄Je jaro, kvetou nám válečky! / 9. 4. 2021 Na fonografických válečcích se můžeme setkat s bělavými výkvěty připomínající na první pohled mikrobiologické napadení plísněmi. Ukazuje se však, že ne vše co je označeno za “plesnivé”, je takto skutečně postiženo. Fonografické válečky bývají povětšinou uloženy v originálních obalech, kterými jsou zejména lepenkové krabičky - tubusy, vyrobené z dřevitého papíru s bavlněnou výstelkou. Lepenka samozřejmě stárne také a během toho uvolňuje do svého okolí celý koktejl látek, mimo jiné také kyselinu octovou. Ta může reagovat s materiálem válečku, a na povrchu se tak ukazují i produkty těchto reakcí, např. octan sodný. V současné chvíli se zabýváme identifikací těchto výkvětů, ale také mikrobiologickým průzkumem válečků, abychom lépe poznali příznaky jednotlivých napadení a degradací a mohli jsme jim v budoucnu účinně předcházet.#BarboraMasekBenetkova#zdenickuzvukovehoarchivare #novyfonograf #fonovalecky #teamwork #workflow #chemicalresearch ... See MoreSee Less

7 days ago

Nový fonograf