Gabriel Gössel

Bio

Gabriel Gössel je původním povoláním chemik. Věnoval se profesionálně překladům technických textů. Zajímá se však především o historii zvukových záznamů (hlavně v českých zemích) a shromáždil rozsáhlou sbírku šelakových gramodesek s historicky zajímavými nahrávkami. Dlouhodobě se věnuje osvětové činnosti a publikuje. V letech 1999-2006 uváděl na ČRo 2 stanici Praha pravidelný týdenní pořad Fonogram GG, v němž představoval zvukové portréty interpretů z oblasti převážně populární hudby minulosti. Pro ČRo Praha a ČRo Brno připravil sérii vícedílných hudebních profilů českých skladatelů a interpretů především populární hudby minulosti (např. Karel Hašler, Jindřich Mošna, František Kmoch, Oldřich Nový, Kamil Běhounek, Jára Pospíšil, Alfons Jindra, Eduard Ingriš, R. A. Dvorský, Jaroslav Ježek, Marie Zieglerová).

Osvětové texty na toto téma publikoval v různých periodikách (Týdeník Rozhlas, Audio-Video, Generace, Vlasta). Články na téma historie záznamu zvuku v českých zemích publikuje též v zahraničních odborných a sběratelských časopisech (Fox auf 78, München, Der Schalltrichter, Stuttgart, For the Record, London) a přispívá do různých diskografií (Rainer Lotz Verlag, Bonn). Je členem City of London Phonograph and Gramophone Society a Gesellschaft für historische Tonträger, Wien.

Zabývá se též přepisy starých zvukových záznamů na moderní nosiče. V Edici Fonogram, kterou připravoval pro vydavatelství Fr. Rychtaříka a Radioservis, a. s., vyšlo asi pět desítek kompaktních disků věnovaných nahrávkám pozapomenutých českých i zahraničních hvězd populární hudby minulosti. Řadu kompaktních disků připravil též pro Židovské muzeum v Praze, Supraphon, a. s., Společnost Jana Kubelíka či Památník Antonína Dvořáka (ukázky zde).

Je autorem výstavy Až kometa šlehne nás, kterou na přelomu let 2003-2004 uspořádala společnost Gallery v pražské síni Mánes. Na pozadí dobových uměleckých předmětů, vztahujících se ke změně životního stylu způsobené možností zaznamenávat a reprodukovat zvuk, zde představil historické fonografy, gramofony a další předměty ze svých sbírek.

V posledních letech pracuje mj. na rekonstrukci generálního katalogu nahrávek českých umělců na fonoválečcích a gramodeskách různých výrobců z let 1900-1946. Od roku 2012 je producentem ediční řady Historie psaná šelakem, kterou připravuje pro e-shop hudebního vydavatelství Supraphon, a. s. ( www.supraphonline.cz ). V této době také zahájil spoluráci s Filipem Šírem, jemuž je mentorem, inspirárorem a společně publikují a usilují o doplňování bílých míst na mapě našeho zvukového kulturního dědictví.

Publikace