Martin Mejzr

Bio

Martin Mejzr se v rámci projektu Nový fonograf soustředí na problematiku manipulace se zvukovými nosiči, podmínky a způsoby jejich ochrany a dlouhodobé konzervace. Svou odbornou orientací je historik soudobých, sociálních a kulturních dějin se zaměřením především na dějiny populární kultury v českých zemích i středoevropském prostoru 19. a 20. století. Dílčím cílem jeho zájmu je rovněž historie bluesové hudby s různými tematickými přesahy od jejích počátků až do současnosti. Od roku 2014 se v rámci Národního muzea pracovně podílí na správě a administraci metadat webového portálu eSbirky.cz. V roce 2016 se zúčastnil konference „Popular Music in Eastern Europe“ v maďarském Debrecénu.

Publikace

  • MEJZR, Martin – DANIEL, Ondřej. (Ed.). Kultura svépomocí: Ekonomické a politické rozměry v českém subkulturním prostředí pozdního státního socialismu a postsocialismu, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2017.. Praha: Národní muzeum, 2016. 80 stran. ISBN 978-80-7036-517-5.

  • MEJZR, Martin: Zpátky ke kořenům: Současné blues mezi nostalgií, komercí a alternativou. In: A2 kulturní čtrnáctideník, č. 10/2017.

  • MEJZR, Martin: Ďáblova hudba: Bluesový mýtus mezi akademickým bádáním a turismem. In: A2 kulturní čtrnáctideník, č. 7/2018.

Přejít nahoru