Mapujeme historii etiket gramofonových desek

Po dvou letech od vydání prvního dílu publikace 100 + 1 etiketa navazujeme na výzkum grafického vzhledu a významu etiket gramofonových desek v éře elektrického záznamu zvuku v letech cca 1926–1946. Tato publikace vznikla jako poslední za osobní účasti Gabriela Gössela. 100+1 etiketa oslavovala sté výročí naší republiky. 100+2 etikety uzavírají kapitolu celoživotního díla pana Gössela a tak, jak se vždy snažil on sám, ukazuje laické i odborné veřejnosti, že etiketa, nahrávka, ale i samotná gramofonová deska je hodna naší pozornosti, protože vypovídá mnohé o naší historii, a to nejen té hudební.

Kniha vás provede od prvních desek s Voskovcem a Werichem, nahraných bez Ježka i s ním, přes první československé firmy Esta a Ultraphon, až k „psychophonické“ gramodesce Systemu Dr. Radwanu či k deskám pro sportovně založené mladé lidi AHOJ na neděli. Nezapomněli jsme ale ani na Ferdu Mravence, nebo Spejbla s Hurvínkem či Broučky.

Autoři

Gabriel Gössel byl překladatelem, stejně tak jako významným soukromým sběratelem a historiografem české hudební kultury a národního zvukového průmyslu první poloviny 20. století. Jeho práce jako spisovatele je široce publikována v národních publikacích a je autorem významných knih v oboru zvuku. Spolupracoval s
publicisty, muzei a galeriemi. Byl také zapojený do transkripce starých fonografických válečků na moderní média a dohlížel na jejich publikaci.

Filip Šír je zapojený do ochrany, digitalizace a zpřístupnění audio dokumentů již od roku 2011. Je spoluautorem projektu, který dal vzniknout Virtuální národní fonotéce České republiky. Je také předsedou Diskografické komise ARSC, kde vede mezinárodní projekt zabývající se mapováním světových diskografií. V současné době je koordinátorem digitalizace v českém Národním muzeu.

Objednávky

Objednávejte prostřednictvím formuláře nebo na telefonním čísle +420 605 473 483.

  Bibliografické údaje

  Titul: Sto plus dvě etikety
  Počet stran: 236
  Rozměry: 16,8 x 15,8 x 2,6 cm
  Vazba: V8 (vázaná)
  Typ papíru: Munken print white 115g
  ISBN: 978-80-7036-671-4
  EAN: 9788070366714

  V roce 2021 vydali Eva Gösselová a Filip Šír.